В гості до Вікентія Хвойки


Минулого 2009 року, в невеликому селі Халеп‘є, що розкинулося на легендарних обухівських схилах, відкрили будинок-музей археолога Вікентія Хвойки.

Тут, на початку ХХ століття, допитливий агроном Хвойка ґрунтовно досліджував дніпровські схили, вивчаючи невідому трипільську цивілізацію.

В гості= до= вікентія= хвойки
Власне кажучи, ця цивілізація могла мати зовсім іншу назву. Наприклад, Халепська. Саме на полях біля с. Халеп‘я, в урочищах Коломийщина І та Коломийщина ІІ, він вперше розкопав поселення трипільців, будинки яких були розташовані по кругу. Та й сам дослідник протягом двох років, під час своїх археологічних експедицій, жив в халепській школі. Сюди він приносив розписні керамічні вироби та черепки, цікаві антропоморфні фігурки, кам‘яні знаряддя праці, які стали основою його унікальної колекції, що увійшла в історію як Трипільська культура.

Довгий час імя Хвойки та його фантастичні знахідки були відомі лише в вузьких колах археологів - прадавня історія українських земель мало цікавила ідеологів радянського періоду.

В останні двадцять років, науковці заповнюють білі плями історії: про стародавню цивілізацію, яка існувала значно раніше, ніж древня єгипетська культура, дізналися не тільки українці, але майже весь світ.

В самому Халеп‘ї, де працював археолог Хвойка, корифей музейної справи Михайло Сікорський у 1992 році, відкрив перший музей Трипільської культури. Як згадують музейники, тоді розробляли туристичний маршрут, родзинкою якого мав стати музей Трипільської культури.

Та в 90-х роках, влада особливо не переймалася збереженням та популяризацією прадавньої української культури. Сільське населення ремствувало, відвойовуючи назад зручне приміщення, місцевий голова саботував культурний заклад - тож в 1999 році, музей закрили...

Але, святе місце пусткою не буває.

Коли Обухівську райраду очолив завзятий краєзнавець Анатолій Шафаренко, в Халеп‘ї музей відродився, але йому дали нову назву «Музей В.В. Хвойки».

Під час презентації музею, чеський посол був настільки приголомшений увагою до свого знаменитого співвітчизника, що влітку, на батьківщині Вікентія Хвойки, в Чехії, терміново відкрили меморіальну табличку.

В гості= до= вікентія= хвойки
До речі, музей Хвойки в Халеп‘ї — це четвертий музей, який був заснований в Обухівському районі протягом останніх чотирьох років. В цьому році, Шафаренко планує відкрити ще два музеї. Крім того, за останні роки, в районі було поставлено майже 50 пам‘ятних знаків, кожний населений пункт отримав свій літопис, в кожному селі освячений поклонний хрест. А в своєму рідному селі, в Германівці, за останні 15 років, Анатолій Миколайович відкрив 3 музеї, поставив майже десяток пам‘ятних знаків, видав кілька книг про історію села і побудував найвищий в Україні хрест…

Зараз в Обухівському районі функціонує понад 10 музеїв. Колись омріяний туристичний маршрут, вважайте, вже сформований. Основа маршруту – Київський обласний археологічний музей, де знаходиться унікальна наукова спадщина Київщини, і 8 невеликих музейних закладів, які входять до складу обласного музею: це музей Андрія Малишка, музей Солов‘яненка, картинна галерея , Музей козаччини та ще кілька невеличких краєзнавчих музеїв.

Музей Хвойки теж належить Обласному археологічному музею.

Музей зовсім невеликий. Вся експозиція розмістилась в двох залах. Основні експонати – фотознімки карт, малюнків, документів, стародавніх речей, що були колись власністю Хвойки.

Тут представлені світлини, пов‘язані з дослідницькою діяльністю В. Хвойки. Відомо, що завдяки дослідженням вченого, українська археологія дізналася не тільки про трипільців, але й черняхівську та зарубинецьку культури. Хвойка розкопував підземелля старого Києва, вивчав скіфську, бронзову добу, проводив унікальні досліди в Білогородці.

У Хвойки була велика археологічна спадщина, яка налічувала більше ніж 4000 артефактів. Зараз більшість знахідок зберігається в Національному музеї історії України, а його багатогранна праця показана на музейних фотографіях в селі Халеп‘є.

Музей краще відвідувати під час туристичного туру по Обухівському району. І обов‘язково зверніться до музейного екскурсовода — він допоможе озвучити чисельні фотознімки.

Музей тільки-тільки стає на ноги. Вже зроблений капітальний ремонт, з часом підберуть більше оригінальних та автентичних матеріалів, відкриють нові зали, нові експозиції.

В цьому році на базі музею вже провели першу наукову конференцію, куди приїхали два десятки науковців. Основна тема –діяльність Вікентія Хвойки, його епістолярна спадщина, польові дослідження сучасних археологів.

Музейний вогник в селі Халеп‘є знову загорівся.

Сподіваємось, цього разу назавжди.

Наталка Іванченко, шеф-редактор журналу «Музеї України»